Jezdíme pro dobrou věc

Vašíkovi je 9 let. Narodil se v červnu 2008 v Brandýse nad Labem po bezproblémovém těhotenství a nečekaně problematickém porodu . Po narození Vašík nedýchal, musel být intubován a převezen do větší nemocnice s odpovídajícím vybavením.

V pražské Thomayerově nemocnici strávil nakonec 2 měsíce, než mohl být propuštěn domů, s naprosto nejasnou diagnózou. Teprve neurologické vyšetření v 5.měsících věku potvrdilo vrozenou vývojovou vadu míchy v oblasti krční a hrudní páteře (displázie míchy). Následkem této vady má svalovou hypotonii a praktickou plegii dolních končetin.

Kvůli výrazné skolióze dodnes nedokáže sedět bez opory. Nemá žádnou jemnou motoriku, což velmi omezuje jeho schopnost používat ruce. V 5.letech navíc prodělal těžký zánět plic, kvůli které mu musela být provedena tracheostomie.

Dnes se Vašík pohybuje na invalidním vozíku. Chodí do 2.ročníku běžné základní školy. I přes problémy s ovládáním prstů se naučil psát a kreslit. I přes tracheostomii se naučil skvěle mluvit, dokonce i zpívá. Je to velmi bystrý chlapec, skvěle se učí, zajímá se o vesmír a miluje počítačové hry.

V loňském roce absolvoval několikatýdenní terapii na neurologické klinice Axon v Praze. Terapie je velmi fyzicky náročná a u Vašíka se hned po pár dnech začaly objevovat viditelné výsledky – zpevnění svalstva, lepší koordinace pohybů, posílení rukou.

Tuto terapii by rodiče rádi znovu opakovali, bohužel ji ale nehradí zdravotní pojišťovna. Cena 4týdenní terapie se pohybuje kolem 65 tisíc korun.